Warsztaty krawieckie recycling

W środę klasa 5a oraz członkowie Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli

w warsztatach krawieckich w ramach ekologicznego projektu chrześcijańskiego Caritas : „Laudato si’. Wiemy, jak wiele przedmiotów ląduje w śmietnikach, bo ciągle kupujemy coś nowego. Dzisiaj uczyliśmy się, jak wykorzystać powtórnie kocyk, który się znudził i futerko, z którego wyrośliśmy. Powstały mikołajkowe skarpety, które uszyliśmy sobie sami na maszynach do szycia. Warsztaty poprowadziły dla nas:

pani Anna Kobylińska – koordynator projektu „Laudato Si”

pani Anna Milicz – animator społeczny Caritas

pani Grażyna Likus – członek Caritas Jaczów

pani Małgorzata Tomaszewska – członek Caritas Jaczów

a ugościli nas podopieczni Ośrodka Aktywizującego dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Siostry Faustyny w Żukowicach.

Warsztaty były aktywną edukacją w zakresie przeciwdziałania nadkonsumpcji, dążenia do gospodarki o obiegu zamkniętym, przeciwdziałania marnotrawieniu żywności oraz ograniczania ilości śmieci i wtórnego przetwarzania odpadów. Celem było budowanie praktycznej świadomości, jak wiele przedmiotów, które lądują w śmietnikach, mogłoby być powtórnie wykorzystanych do wykonania produktów o wartości wyższej.

Tak nadaje się nowe życie starym przedmiotom i jeszcze można cieszyć się z wytworów własnej pracy.