Aplikacja Drogowskaz

Nasza Diecezja, tym samym Parafia,  przystąpiła do programu Aplikacji Drogowskaz! Dopiero raczkujemy, ale to tylko kwestia czasu, aż będziemy ją wykorzystywać w pełni…

Aplikacja Drogowskaz to rozwiązanie przybliżające lokalny Kościół i jego inicjatywy wszystkim zainteresowanym, a w szczególności aktywnym wiernym. Dla osób, które szukają kościoła, pragną wrócić po dłuższej nieaktywności, dużo się przemieszczają się, jest sposobem na znalezienie dokładnych informacji gdzie się udać – zarówno na mszę (np. młodzieżową, akademicką), spowiedź świętą jak i do duszpasterstwa. Jest aplikacją, dzięki której zawsze w telefonie będzie można znaleźć odpowiedź na podstawowe codzienne pytania katolika: gdzie mogę znaleźć najbliższą mszę? Gdzie mogę się teraz wyspowiadać? Gdzie znajdę dla siebie duszpasterstwo/wspólnotę? Co dzieje się w mojej diecezji/parafii? Jakie były ostatnie ogłoszenia parafialne? Jak mogę pomóc potrzebującym? Co chce mi przekazać biskup? Można też przekazać daninę na wybraną parafię lub diecezję.

A oto, co o Aplikacji Drogowskaz piszą jej twórcy:

XXI wiek odznacza się na kartach historii pod względem intensywności zachodzących w nim rewolucji technologicznych. Nie dość, że udało nam się stworzyć w pełni funkcjonalny komputer w wielkości dłoni, to jeszcze doprowadziliśmy do uzależnienia od niego współczesnego człowieka. W dzisiejszych czasach, odnajdywanie informacji musi być szybkie, łatwe i wygodne i to właśnie to małe urządzenie nam na to pozwala. Obecnie możemy sprawdzić na nich wszystko – przewidywaną pogodę, nowe trendy, a nawet godzinę nabożeństwa w naszej parafii. Do ostatniej z tych rzeczy największą cegiełkę dokładamy my – Aplikację Drogowskaz, która trwale umieszcza tam także Kościół i jego inicjatywy.

Od 2017 podejmujemy to dzieło tworzenia aplikacji mobilnej, która stanowi bazę wiedzy o działalności wszystkich parafii. Przez cały czas doskonalimy ten pomysł, zbierając niezbędne dane, badając sprawność komunikacji we wspólnotach kościelnych oraz analizując sugestie zaprzyjaźnionych parafian na terenie całej Polski. Aplikacja Drogowskaz skupia w sobie wszystkie informacje, których kiedyś trzeba było szukać na stacjonarnej tablicy ogłoszeń. Użytkownik może w niej sprawdzić godziny nabożeństw, liturgii i spowiedzi w wybranej parafii, wysyłać członkom swojej wspólnoty powiadomienia, a nawet zamówić intencję mszalną.

Naszym celem było stworzenie nowoczesnego, a zarazem prostego w obsłudze narzędzia, które nie tylko pomoże Kościołowi Katolickiemu odnaleźć się w dobie postępu technologicznego, ale również wskaże wiernym drogę do Kościoła. Dla współczesnego człowieka wygoda liczy się bardziej niż kiedykolwiek, a nawet najmniejsze utrudnienie jest w stanie zniechęcić go do działania. Przeszukiwanie dziesiątek stron internetowych w poszukiwaniu jednej informacji o godzinie rozpoczęcia nabożeństwa najczęściej wywołuje frustrację, przez którą odwiedziny w Kościele można skojarzyć z  niewygodnym obowiązkiem. Aplikacja Drogowskaz została stworzona przez wiernych dla wiernych. Wierzymy, że skracając naszym użytkownikom drogę do Kościoła, przekonamy ich do pozostania tam na dłużej.

Aktualna liczba zarejestrowanych użytkowników Drogowskazu wynosi ok. 35 000 i ciągle rośnie, a parafie należące do naszego projektu działają w całej Polsce, a nawet za granicą.

Naszym zdaniem Drogowskaz to nie tylko aplikacja – to także ogromny krok w stronę unowocześnienia Kościoła i przystosowania go do potrzeb współczesnych Polaków i katolików. Wierzymy, że ta misja odniesie zamierzony sukces i dzięki niemu, każda parafia znajdzie się z zasięgu jednego kliknięcia, a wierni trafią do Kościoła.

Więcej o Aplikacji Drogowskaz można znaleźć TUTAJ, a pobrać ją STĄD.