WITRAŻE Z JERZMANOWEJ

Tematem opracowania jest wykonanie renowacji dwóch zabytkowych, figuralnych witraży znajdujących się w prezbiterium oraz dwóch, nowych geometrycznych w nawie głównej.

Witraże w prezbiterium znajdują się obok siebie na południowej ścianie. Prostokątny wystrój, zamknięte łukiem ostrym, wymiary: 95 x 210cm. Są to pełnopostaciowe przedstawienia Matki Bożej i małego Jezusa w typie eleusy, trzymającej szkaplerz oraz drugi ze św. Stanisławem Kostką. Obie postacie są otoczone malowanym, bogatym ornamentem stylizowanym z architekturą gotycką. W dolnej części zostały umieszczone herby fundatorów oraz kartusze fundacyjne. Na witrażu z Matką Bożą jest to napis: Gestiftet von Grȁfin Carmen-Hoyos oraz gab. Freȕn von Saurma – Jeltsch 1913, natomiast na witrażu ze św. Stanisławem Kostką: Gestiftet Stanislaus von Graf Hoyos 1913. Witraże nie są sygnowane.