Gościmy Senegalczyków, Światowe Dni Młodzieży lipiec 2016

20 lipca 2016 roku w późnych godzinach wieczornych  parafia pw. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie  przywitała długo oczekiwanych gości z Senegalu. Dziewięcioosobowa grupa pod opieką  księdza Pierre Marie po kilkunastogodzinnej podróży  z Dakaru do Madrytu, a następnie do Berlina,  dotarła w końcu do Jaczowa. Powitanie było wyjątkowo ciepłe i entuzjastyczne. Jak nakazuje polska tradycja, gości powitano chlebem i solą, następnie nastąpiła wzajemna  prezentacja połączona ze spontanicznym śpiewem i tańcami. Pielgrzymów z Senegalu gościły  rodziny z parafii, które opiekowały się nimi przez cały okres pobytu w Jaczowie.

Senegalczycy i Polacy mieli okazję do wielu spotkań i wycieczek. Już 21 lipca, wczesnym rankiem  goście oraz liczna grupa młodzieży udała się na zwiedzanie kopalni. Popołudnie upłynęło pod znakiem zabawy i rozrywki. Najpierw odbyło się ognisko zorganizowane przez zastęp harcerzy „Grzmot” działający przy parafii,  a następnie wszyscy uczestniczyli w  zabawie integracyjnej poprowadzonej  przez harcerzy. Wieczorem cała grupa udała się do głogowskiego kina na projekcję filmu w wersji francuskojęzycznej. Kolejny dzień pobytu w parafii to całodniowa wycieczka do Sławy, a tam rejs żaglówką, msza święta i wypoczynek nad jeziorem. Dzień zakończył się Apelem Jasnogórskim  w kościele parafialnym, a następnie  wspólną zabawą i tańcem. W sobotę goście z Senegalu pod opieką przewodnika  zwiedzili Głogowską Kolegiatę i  Stare Miasto. Po obiedzie udali się do Świebodzina na  Lubuskie Uwielbienie. Niedziela rozpoczęła się od wspólnej Eucharystii, najpierw w Jaczowie, a następnie w Jerzmanowej. Natomiast po południu goście oraz cała wspólnota parafialna uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu „Spotkania Kultur”- imprezie plenerowej zorganizowanej we współpracy z Gminą Jerzmanowa i Gminnym Centrum Kultury. Wśród wielu atrakcji pojawił się meksykański i afrykański taniec, warsztaty japońskiej kaligrafii i orgiami oraz pokaz brazylijskiej sztuki walki. Nie zabrakło też stoisk z regionalnymi przysmakami i atrakcji dla dzieci.

Dnia 25 lipca Senegalczycy gościli u wójta Gminy Jerzmanowa, a następnie po wzruszającym pożegnaniu udali się w drogę do Krakowa.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *