Sakramentu bierzmowania zostanie w tym roku udzielony: 24.06.2025 (wtorek)
Miejsce udzielania sakramentu: Kościół parafialny w Jaczowie pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
Godzina: 17:00
Szafarz sakramentu: ks. Bp. Adrian Put
Przebieg sakramentu (liturgia): LINK
Komunikaty:
Zbieramy składkę na wydatki związane z sakramentem bierzmowania. Składka wynosić 200 zł. Należność można wpłacać osobiście do Zuzanny Walkowiak po Mszy Świętej w niedziele o 17:00 lub za pomocą blika.
Dane do BLIK:
Numer telefonu: 606 424 587
Tytuł przelewu: Imię i nazwisko kandydata do bierzmowania z dopiskiem bierzmowanie.
- Obowiązkowy wyjazd na Diecezjalne dni Młodzieży do Rokitna 14.06 – w ramach przygotowań do sakramentu LINK
Link do zgody dla rodziców na wyjazd dziecka na DDMy do Rokitna: LINK. Wyjazd w sobotę o godzinie 12:00 z Jaczowa i 12:10 z Jerzmanowej. - Obowiązkowy udział w uroczystości Bożego Ciała 19.06 w Jaczowie o godz. 11:00 – szczegóły w krótce.
Kandydaci systematycznie uczestniczą w niedzielnych Mszach Świętych oraz w nabożeństwach, w szczególności w kościele w Jaczowie w każdą niedzielę o godzinie 17:00.
Tworzenie krzyży:
10-12.06 (wtorek, środa, czwartek) spotykamy się o 19:00 w Jaczowie na Mszy Świętej, a po niej będziemy wspólnie wykonywali krzyże z panem Damianem.
GRUPY:
- ksiądz Proboszcz Piotr Matus – chłopcy (kontakt)
- Animator Zuzanna Walkowiak – dziewczęta (tel. 883 880 019)
Najważniejsze informacje:
- Dane jakie należy podać animatorowi: Imię, nazwisko, data urodzenia, szkoła, telefon kontaktowy do kandydata i jego opiekuna
- Kandydaci spotykają się w grupach z animatorami, w których przygotowują się do sakramentu
- Dostarczenie aktu chrztu – jeżeli kandydat został ochrzczony poza parafią Jaczów i nie przyjmował w niej 1 komunii świętej.
Czym jest sakrament bierzmowania? Bierzmowanie jest kolejnym spośród sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Nazwa sakramentu pochodzi od łacińskiego słowa confirmatio, które oznacza potwierdzenie. Etymologia polskiego słowa pochodzi od staropolskiego słowa bierzmo, które oznacza belkę podtrzymującą strop domu. Sakrament bierzmowania jest więc sakramentem umacniającym i podtrzymującym życie w wierze. W obrzędzie bierzmowania najważniejszym znakiem jest namaszczenie krzyżmem, które jest pieczęcią Ducha Świętego. Chrześcijanin przyjmujący ten sakrament decyduje się na całkowitą przynależność do Chrystusa i oddanie się na Jego służbę. To znamię Ducha jest także znakiem obietnicy Bożej opieki. Skutkiem sakramentu jest specjalne wylanie Ducha Świętego. Bierzmowanie przynosi wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej. Ściślej jednoczy z Chrystusem, pomnaża dary Ducha Świętego, umacnia więź z Kościołem oraz udziela specjalnej mocy do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem. Znamię tego sakramentu, podobnie jak chrztu, jest niezacieralne. Tekst do nauczenia na pamięć: Szafarz sakramentu: Drodzy Bracia i Siostry, powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie? |