Remont dachu kościoła w Jaczowie

Kościół Parafialny Model 3D -stan na 08.2024 : LINK

Budynek jest orientowany, murowany z cegły, oszkarpowany. Kościół jest jednonawowy z nawą sklepioną  sieciowo, z prosto zamkniętym, dwu przęsłowym węższym prezbiterium o sklepieniu krzyżowo-żebrowym. Od północy dobudowano do prezbiterium sklepioną kolebkowo zakrystię. Wieża od zachodu przylega do nawy. Przedsionek pod wieżą był otwarty ostrołukowymi arkadami, które obecnie są zabudowane. Kruchta od południa zwieńczona szczytem ze sterczynami. Kościół kryty jest dachami dwuspadowymi. Plac na którym stoi świątynia to teren dawnego cmentarza przykościelnego, we wschodniej części placu jest mauzoleum. Cały zespół otoczony jest kamiennym murem.
Wejście do kościoła zdobi ceglany gotycki portal. W przedsionku, po prawej stronie znajduje się chrzcielnica w stylu romańskim datowana na 4 ćwierć XIII wieku. Chrzcielnica jedną czwartą obwodu wtopiona jest w filar przyścienny. Wnętrze kościoła posiada wyposażenie późnobarokowe: trójstrefowy ołtarz główny, tabernakulum, oraz dwa konfesjonały organicznie związane z całością z drugiej połowy XVIII wieku, ambonę pochodzącą z 1734 roku oraz ołtarze boczne. Z XIX wieku pochodzi empora organowa, wykonana z drewna z elementami snycerki. Lekko wypukła z przodu empora zbudowana jest na planie prostokąta i wsparta na czterech podporach. Z tego samego okresu pochodzą drzwi wejściowe główne, do nawy i kruchty.
W stylu neogotyckim utrzymany jest jedyny zachowany witraż w południowym skrzydle, przedstawiający Matkę Boską Różańcową. 

ROK 2024.10
Po gwałtownych/intensywnych wrześniowych ulewach konserwatorzy zgłosili zamoknięcie fragmentu/części sklepienia. Wymagane są pilne prace interwencyjne/ratunkowe związane z remontem dachu.